Alergie a potkan

Chcete-li si pořídit potkana, musíte při rozhodování vzít v úvahu také výskyt jakýchkoliv alergií v rodině (včetně atopického ekzému) a obzvlášť alergií na zvířata. Než si domů donesete první miminko, měli byste vědět, že na ně nikdo z rodiny není alergický. To lze zjistit za půl hodiny kožním testem u alergologa. Ani to vás ale nezbaví možných rizik, protože alergie se může postupně vyvinout kontaktem se zvířetem a to i za mnoho měsíců. Jste-li alergičtí na zvířata, rozmyslete se, zda si opravdu chcete pořídit mazlíčka za každou cenu.

Zvířecí alergeny bývají velmi agresivní a neměly by se rozhodně podceňovat. To se týká všech osrstěných zvířat (a také ptáků), jejichž kožíšky jsou pro alergeny tím nejlepším skladištěm. Nejen my potkani jsme schopní si různými způsoby (vzájemným čištěním, značkováním, drobnými škrábanci) obohatit srst o všechny možné alergeny, které produkujeme. Navíc se často čistíme, takže pěknou sbírku alergenů míváme i za drápky.

 

Kde všude u nás najdete alergeny:

  • moč
  • sliny
  • kůže, kožní šupiny, lupy

Tohle mimo jiné znamená, že se vás z výše uvedeného výčtu alergických projevů týkají pouze kontaktní  ekzémy a reakce dýchací soustavy na vdechnuté alergeny, které poletují vzduchem přilepené na částečkách prachu. Reakce jsou akutní (dostavují se okamžitě).

Alergii na potkana může vyvolat jak pravidelný, tak nepravidelný kontakt se zvířetem, přitom nemusíte být ze začátku vůbec alergičtí přímo na potkany, alergie se může vyvinout postupně. Někdy může mít i psychosomatické pozadí - např. u člena rodiny, který se potkanů v hloubi duše bojí, jsou mu odporní nebo je přesvědčen, že je na ně alergický, protože má alergii na jiná zvířata, a jeho tělo se podle toho začne chovat.

 

Konkrétní projevy alergie na potkany:

  • zarudnutí, otok a svědění kůže na místech, které se bezprostředně dotýkaly potkana
  • zarudnutí kůže a otok v místě škrábanců ("alergie na škrábnutí" - tedy reakce se dostaví až když se alergen dostane pod svrchní vrstu kůže)
  • rudé flíčky na kůži v místech kontaktu s potkaní kůží
  • alergická rýma
  • zhoršení nebo vznik astmatu
  • alergický zánět spojivek

 

Důležitá poznámka:

Trpíte-li atopickým ekzémem a kůže vám zarudne a svědí jen na místech častých vyrážek, přičemž dobrým prostředkem pro zastavení této reakce je umytí rukou ve studené vodě a reakce je různá podle toho, jakého potkana jste se dotkli (často je horší u samců), nemusí nutně jít o alergii na potkany, ale o podráždění citlivé kůže potkaní močí, která je velmi agresivní. Intenzitu reakce kůže totiž ovlivňuje množství zaschlých značek v srsti potkana. Na alergologii vám nejspíš nezjistí žádnou reakci na potkaní alergeny.

 

Další důležitá poznámka:

Trpíte-li alergickou rýmou, zánětem spojivek či jinou reakcí dýchacího systému a alergolog vám nezjistil alergii na potkana, změňte podestýlku (viz třetí bod pravidel).

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode