Jak chránit cizí potkany před námi

Samozřejmě chápu, že ne každý máte možnost dodržovat veškerá karanténní opatření (např. máte malý byt a neznáte nikoho, kdo se o vaše potkany postará a přitom nemá vlastní) a stát se může cokoliv, takže může nastat situace, kdy zjistíte infekční onemocnění u vašich potkanů a do karantény musíte s celým chovem, abyste zabránili dalšímu šíření infekce.

O výskytu infekce informujte chovatele, jejichž zvířata přišla s vašimi do styku během posledních X dnů či týdnů (za X si dosaďte inkubační dobu příslušné choroby) před vypuknutím infekce, protože ať už se nákaza vzala odkudkoliv, je pravděpodobné, že jejich potkani jsou také infikováni a jejich majitelé to ještě nevědí a tak nezahájí včasnou léčbu. V případě agresivní infekce typu SDA nechoďte na návštěvy k přátelům chovajícím potkany, na srazy chovatelů ani na výstavy a vyhýbejte se kontaktu s jakýmkoliv cizím potkanem - infekci totiž můžete přenášet na sliznici nosu a úst.

Během této karantény musí být váš chov nepropustně uzavřen - žádný potkan jej nesmí opustit ani do něj přijít. Měli byste zastavit další odchovy, protože mláďata jsou rovněž potenciální přenašeči a nesmí opustit chov, dokud karanténa neskončí - což se může velmi natáhnout v závislosti na typu infekce, počtu zvířat v chovu a průběhu léčby.

Karanténní opatření se kromě potkanů týká i vás a chovatelského zařízení, včetně prostoru v bytě, kam potkani mají přístup. Pokud jdete někam, kde se setkáte s cizími potkany, po posledním kontaktu s vašimi potkany se osprchujte a převlečte do čistého. Klece a jejich vybavení je třeba při každém čištění vydefinzikovat dostatečně účinným prostředkem. Dobré je prostředky střídat, aby si patogeny časem nevypěstovaly rezistenci (více o dezinfekci).

Infekční karanténa končí dnem, kdy je poslední potkan včetně mláďat narozených během karantény vyléčen, všichni už dobrali léky a další odchovy byly zastaveny. Mláďata je rovněž nutné přeléčit, ačkoliv do té doby nejevila známky nemoci - protože získávala protilátky z mateřského mléka. Tímto dnem začíná poinfekční karanténa, která trvá v závislosti na druhu infekce 2 týdny až několik měsíců. Je-li karanténa jakkoliv porušena (např. neplánovaným vrhem), musíte ji restartovat.

Vystavujete-li své potkany, měli byste je dva týdny před výstavou pozorovat. Pokud se u někoho objeví příznaky infekční nemoci nebo z neznámých důvodů zemře, neberte žádné ze svých zvířat na výstavu. Ohrozili byste tak potkany spousty jiných lidí.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode