Jak nás chránit před cizími potkany

V žádném případě bychom neměli přicházet do styku v divokými potkany, od kterých snadno chytíme parazity. Jisté riziko je i naše účast na akcích, kde se nacházejí jiní potkani, tedy na srazech potkanářů, výstavách, burzách apod.

Infekci může přinést jakýkoliv potkan, který k nám přichází zvenčí, ať už je to nováček, navrátilec z výstavy či cesty za krytím nebo dočasná návštěva. Proto byste jej měli miminálně na dva týdny izolovat a pozorovat, pokud zatím nejeví žádné příznaky infekčního onemocnění. Nedělejte v tomhle případě žádné výjimky, ani u osvědčených a kvalitních chovatelských stanic. Nemůžete vědět, jestli k nim třeba včera nedorazil bacilonosič.

Může se také stát, že nováček přinese infekci, vůči které je on imunní, ale starousedlíci ne - anebo naopak se může nováček něčím nakazit od imunních starousedlíků. Proto ještě další dva týdny po jeho začlenění do skupiny sledujte, zda některý z potkanů nejeví známky nemoci.

V zahraničí se vyskytly případy rozšíření nákaz na výstavách. Tomu nelze zabránit ani vstupní veterinární kontrolou, pokud zatím nejsou viditelné jakékoliv příznaky nemoci. Vystavujete-li pouze některé z vašich potkanů, měli byste je po návratu izolovat, než je přidáte k ostatním potkanům, kteří zůstali doma. Nepříliš bezpečné jsou z tohoto hlediska také chovatelské burzy. (pozn.: Rat and Mouse Club of America po masovém rozšíření virů SDA a Sendai v USA nařídil vystavujícím chovatelským stanicím  přísnou karanténu dva týdny před výstavou a dva týdny po ní.)

Vyhýbejte se předávání miminek na veřejných chovatelských akcích a pokud to jinak nejde, vyzvedněte si je od chovatele sami v přepravce, nedovolte nikomu, aby se jich dotýkal a nedotýkejte se jich ani vy.

V tomto smyslu jsou riskantní i neoficiální srazy chovatelů. Může se zdát, že v uzavřené partě mazlíčkářů, kteří se navzájem dobře znají a nechodí se svými potkany na jiné akce, je riziko nákazy menší - co vím, zatím se to nestalo a že už jsem těch srazů vymetla. Až ze srazu chovatelů s vlastními chovatelským stanicemi donesly holky parazity, byla to ale spíš náhoda. Svrab v podestýlce nebo bacila na ruce může svým potkanům domů donést každý.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode