Co byste měli vědět předem

Zatímco v zahraničí fungují potkaní útulky a záchranné organizace, u nás zatím žádná taková organizace neexistuje. Jde spíš o příležitostnou aktivitu jednotlivců a menších skupin lidí, kteří si berou k sobě domů potkany ze spěšných inzerátů nebo záchranných akcí a dál jim hledají nový domov. V českých útulcích, které se téměř výhradně specializují na psy a kočky, potkany najdete málokdy, a když už, bývá to také jen příležitostně. Ojediněle můžete narazit na nabídky zvířat vyřazených z laboratoří k adopci.

Pokud se tedy rozhodnete adoptovat dospělého potkana, leží vše na vás. Vyhledáním inzerátu počínaje a karanténou (viz článek Karanténní opatření) a adaptací potkana konče.

Než se ale definitivně rozhodnete adoptovat potkana, měli byste si uvědomit, že jdete vždy do neznámého a do nejistoty. A to i v případě, že znáte minulost potkana a je bezproblémová. Stěhování je pro zvířata stresující, a může u nich "probudit" dosud nezjištěné problémy se zdravím nebo chováním.

Následuje několik otázek k zamyšlení:

  • Jste ochotní a schopní nováčka trvale umístit v oddělené kleci, pokud nebude vycházet s vašimi potkany? Tj. máte dost prostoru pro další klec a dost času, abyste mohli založit novou smečku a starat se o obě? Máte možnost najít potkanovi nový domov, pokud nezapadne a nemůžete jej chovat odděleně?
  • Můžete bez potíží přijmout zvíře, které vyžaduje veterinární péči?
  • Jste připraveni na to, že se u zvířete mohou objevit problémy s chováním? Příp. jste si jistí, že zvládnete péči o samce, který se v minulosti choval agresivně?

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode