Jak se z potkana stane "útulkář"?

Dospělí potkani nejčastěji přicházejí o domov, protože v životě majitele nastala změna a už nemá možnost nebo čas se o zvířata starat. Bývá to stěhování, nemoc, narození dítěte, rozchod apod.

Jsou také případy, kdy si domácí vzpomene, že chov zvířat v bytě nebyl součástí smlouvy. Pokud se rozhodnete chovat potkany v podnájmu a jste s majitelem bytu domluveni jen ústně, vyžádejte si od něj písemný souhlas. I když majiteli nevadí křeček nebo morče, může být ostře proti potkanům.

Protože jsou potkani drobná zvířata žijící v kleci, rodiče je často kupují jako mazlíčky dětem, které o ně někdy rychle ztratí zájem. Nebo se potkan může příliš prodražit, protože majitel nemůže nebo nechce zaplatit veterinární léčení. Protože drobný hlodavec stojí ve zverimexu několik desítek korun, stává se dost často, že si jej lidé, často děti, koupí "jen tak" bez rozmyslu. Některé děti si potkany kupují bez vědomí rodičů a doufají, že jim to doma "projde".

Další lidé se zbavují svých zvířat na doporučení lékaře z důvodu alergie (více viz článek Alergie na potkany). Potkan na rozdíl od kočky a morčete má ve slinách a srsti poměrně slabé alergeny. Potkaní moč (obzvlášť moč dospělých samců) je ale velmi dráždivá.

Zvláštním případem útulkářů jsou potkani, kterým zemřeli spolubydlící v kleci a jejichž majitelé nemají v plánu pořizovat další potkany. Tito potkani obvykle putují rovnou do vybraného nového domova.

V útulcích, inzerci a v horším případě ve zverimexu často najdete také sotva odrostlá potkaní mláďata z nechtěného krytí. Ve zverimexech bývají samci a samice pohromadě, takže si často můžete přinést domů nakrytou samici. Někdy se může stát, že děti vezmou potkany na návštěvu a nic netuše spolu nechají běhat samce a samice.

O nechtěných potkanech se nejčastěji dovíte na stránkách zvířecích útulků, v inzerátech na běžných inzertních a aukčních webech nebo na odborných diskuzních fórech o potkanech.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode