Pořizovací cena

Jednorázové pořizovací náklady zahrnují kromě potkanů krmení, vhodnou ubikaci a další potřeby, bez kterých se neobejdete. Pro přehlednost jsou uvedeny průměné náklady na jednoho potkana, je ale nutné si uvědomit, že potkan není křeček a je pro něj nepřirozené žít sám. Většina nákladů (klec, přepravka) je navíc jednorázová a mezi pořízením jednoho a dvou potkanů už není příliš velký rozdíl.

 

Potkani .:. 0 - 500 Kč za každého

Potkan z chovatelské stanice stojí cca 400 Kč. Můžete jej samozřejmě koupit ve zverimexu nebo od množitele za padesátku, pak ale mnohdy musíte připočítat výlohy za léčení kýchání a/nebo svrabu, nemluvě o tom, že pokud si donesete domů nakrytou samici, přibudou vám k pořizovací ceně náklady na odchov miminek.

Potkana můžete dostat i zadarmo - od známých, z inzerátu nebo z nechtěného krytí u chovatele.

 

Preventivní veterinární péče .:. 0 Kč

Potkani se neočkují ani neodčervují. Na rozdíl od psů a koček nechodí ven a nepřicházejí do styku se svými divokými příbuznými, takže prakticky nemají možnost se nakazit. Z téhož důvodu nepotřebují ani prostředky pro odpuzení blech a klíšťat. K veterináři se chodí až poté, co potkan kýchá, má stroupky nebo vši a hnidy v srsti, je nahrbený či naježený, nejí atd.

 

Krmení .:. 50 - 250 Kč

V titulku je uvedeno rozpětí cen krmiv pro potkany, přičemž v obchodech seženete balení od 300 g do 2,5 kg. Je výhodnější koupit co největší balení kvalitní směsi, protože mláďata mají zvýšenou potřebu živin a nebudete muset za týden jít kupovat další krmení. Půl kila krmiva vám při dvou potkanech vydrží maximálně dva týdny.

Kromě krmení potkani také ocení hryzací tyčinky, které stojí kolem 30 Kč, a pamlsky, jejichž cena se pohybuje od 20 do 80 Kč.

 

Ubikace .:. 1000 - 5 000 Kč

Na internetu ji seženete levněji než ve zverimexu. Je dobré si předem stanovit, jakou klec chcete a pak hledat, který e-shop ji má za výhodou cenu nebo v akci a kde se vám vyplatí i doprava. Můžete si ji také vyrobit doma, jste-li zruční, pak vás i velká ubikace vyjde řádově ve stovkách. Anebo si ji nechat vyrobit na zakázku, pak se cena bude pohybovat v tisících.

Pro porovnání ceny klecí v e-shopech:

činčila elox malá (Interzoo) pro 2 potkany 800 Kč
činčila elox velká (Interzoo) pro 3 potkany 900 Kč
Furet Plus (Ferplast) pro 4 potkany 3 000 Kč
Freddy 2 (Savic) pro 4 potkany 2 500 Kč
Chinchilla Chichi 2 (Hagen) pro 5 potkanů 3 000 Kč
Tina (Guangdong) pro 5 potkanů 2 200 Kč
Furet XL (Ferplast) pro 9 potkanů 4 500 Kč

Jednoduchým vydělením mimochodem zjistíte, že vás klec bude stát průměrně 500 Kč krát počet potkanů a také že pořízení ubikace pro jednoho potkana je cenově srovnatelné s pořízením ubikace pro 2-3 potkany.

Většinu klecí koupíte i s vybavením - nejčastěji to bude "nábytek" pro křečky, dvě patra a koupátko pro činčilu nebo v nejlepším případě vybavení pro fretku. Výbava pro křečka jsou prakticky vyhozené peníze, potkan je v dospělosti mnohem větší a těžší. Koupátko pro činčilu většinou také nevyužijete a činčilí patra je třeba patřičně upravit, protože bývají dřevěná nebo z dřevotřísky a proto nasakují močí a zakrátko začnou páchnout. Na trhu zvlášť seženete většinou vybavení pro křečka, fretku, morče nebo králíka. Vybavení pro fretku (patra, tunely...) je nejpraktičtější a mezi potkanáři nejoblíbenější. Koupíte-li vybavenou klec pro fretku, potřebujete už prakticky jen domeček.

Pokus o výpočet ceny nábytku pro 2-3 potkany do klece bez vybavení:

2 misky 50 - 100 Kč
napáječka 50 - 100 Kč
2 patra 100 - 300 Kč
domeček 100 - 200 Kč
2 tunely 30 - 350 Kč
hamaka 0 - 250 Kč
žebříček 50 Kč
Celkem 350 - 1300 Kč
 
Podestýlka .:. 0 - 150 Kč

Cena prvního balíku podestýlky se bude lišit podle toho, zda kupujete hobliny, kukuřičná vřetena, Asan anebo vám někdo přinese z práce skartovaný papír.

 

Přepravka .:. 250 Kč

Ceny přepravek dost velkých i pro dospělé potkany se pohybují mezi 150 a 400 Kč. Nejvíc se osvědčila Mini Capri (popř. Gulliver Mini) od Trixie, která stojí kolem 250 Kč.

 

Shrnutí

Výpočet je orientační. Vybrala jsem věci, které se pro potkany osvědčily. Ceny jsou z eshopů.

 

Celkové náklady na pořízení dvou potkanů:
klec - činčila elox 800 Kč
napáječka do klece 250 ml 60 Kč
rezervní napáječka 100 ml 50 Kč
2 misky 80 Kč
tunel - drenážní roura 30 Kč
domeček 100 Kč
hamaky - staré oblečení 0 Kč
přepravka - Trixie Mini Capri 220 Kč
krmivo - Xtravital pro potkany 2,5 kg 240 Kč
pamlsky - jogurtové dropsy 20 Kč
podestýlka - 15 l hoblin 20 Kč
potkani 300 Kč
 Celkem 1 920 Kč

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode