Diagnostika alergie

Jdete k alergologovi poprvé a nevíte, co vás tam čeká? Není moudré se návštěvě vyhýbat z obav, že se vám potvrdí alergie na vaše mazlíčky. Alergie není stálá a průběžně se mění jako její intenzita, tak alergeny - co je pro vás stěžejní, může se také horšit.

Začíná se rozhovorem s pacientem o jeho potížích, tzv. anamnézou. Alergolog se vás vyptá na vaše současné potíže a jejich výskyt (kdy, kde), případné dřívější problémy s alergií, alergie v rodině (máte-li alergického rodiče, je u vás riziko vzniku alergie asi 30%) a také na zvířata v bytě. Nezatajujte žádné zvíře, které chováte, alergolog vám sice asi vyčiní, že byste neměli chlupatá zvířata chovat, ale hlavně vám natestuje příslušné alergeny a budete mít jasno.

Reakce na alergen se zjištuje kožním testem. Alergolog vám při něm na kůži předloktí kápne kapičku alergenu a tupou jehlou rozruší povrch kůže. Testuje se základní sada (směsi jarních stromů, trav, vnitřních a venkovních plísní apod.) plus alergeny zvířat, která máte doma. V případě, že váš imunitní systém reaguje na některý alergen, objeví se v místě vpichu pupínek. Drobné pupínky nejsou důvodem k panice, za alergickou reakci se považují až pupínky větší než 3 mm. Při zjištění alergických reakcí na některou ze základních směsí alergenů vám při příští návštěvě roztestují jednotlivé složky. Poté následují krevní imunologické testy na zvýšené koncentrace protilátek, které dále upřesní nález z předchozích testů.

Kromě kožních existují i speciální testy náplasťové, bronchodilatační apod.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode