Přehled léků od Lahji

Přeloženo pro slovenštinou nevládnoucí členáře ze stránek Squeek Rat. Na těchto stránkách najdete podrobné popisy většiny léků v tabulce uvedených.

Nenacházíte-li v tabulce lék, který jsou použiti nebo používáte, napište mi a ráda ho tam přidám.

 

Důležitá upozornění:

Klasické léky jsou k dostání pouze u veterináře. Při podávání se řiďte jeho pokyny a dodržujte přesně způsob a dobu podání léku. U antibiotik neprerušujte léčbu po ustoupení příznaků, je třeba vybrat celou dávku. Přerušíte-li léčbu dříve, může se vyvinout rezistence a antibiotikum už znovu nezabere.

Homeopatické léky sice koupíte v lékárně (u vyšších ředění je obvykle musíte nechat objednat), ale přesto jejich použití konzultujte s homeopatem, který se specializuje na zvířata. Neodborným podáním léku můžete (stejně jako u klasických léčiv) zvířeti uškodit. Lehčí onemocnění je možno léčit homeopaticky doma, ale neustoupí-li příznaky do tří dnů, případně dojde ke zhoršení stavu, okamžitě vyhledejte veterináře a neurčí-li jinak, léčbu homeopatiky přerušte. Stav potkana pozorně sledujte i v případě, že léky podáváte na doporučení homeopata, a jakoukolvi neočekávanou změnu či zhoršení s ním konzultujte.

V Přírodních prostředcích se nachází převážně byliny. Pozorně čtěte způsob léčby a nepřekračujte doporučené dávkování, protože i u bylin platí, že ve správné dávce pomáhají a v příliš vysoké škodí (viz např. šalvěj). Nemáte-li přehled o bylinkách a znáte dobrého bylinkáře či léčitele, který bude ochotný vyšetřit vašeho malého pacienta, poraďte se ním (o naší zkušenosti se ještě dočtete v jiném článku).

Přehledy léků nemají nahradit veterinární péči. Je-li váš potkan nemocný, je třeba s ním jít k veterináři. Spousta z nich se ale setkává s potkany sporadicky a nemá s nimi moc zkušeností, takže by vám následující přehledy měly pomoci spolu s veterinářem nasadit správná léčiva.

 

Ke stažení

Klasické léky (74,8 kB)

Homeopatické léky (44,3 kB)

Ovoce a zelenina (53,1 kB)

Přírodní prostředky (65,1 kB)

Vysvětlivky (81,5 kB)

Zdroje (82,4 kB)

Všechny soubory je možné otevřít v Adobe Acrobat Readeru verze 8 a vyšší a vytisknout. Tabulky jsou volně šiřitelné bez zásahu do jejich obsahu. Zveřejnění bez vědomí a souhlasu autorů a jakékoliv jiné použití bez souhlasu autora není povoleno. Chcete-li z tohoto článku něco použít, napište a domluvíme se.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode