Karanténní opatření od Ginny

Karanténou se nazývá oddělení a izolace jedinců za účelem zabránění rozšíření infekce - jak bakteriální a virové, tak plísňové a parazitární. Mimo izolaci od jakýchkoliv jiných jedinců téhož druhu nebo jedinců schopných přenést infekci zahrnuje také pozorování jedince, zda nejeví příznaky nějaké nemoci. Provádí se z toho důvodu, že spousta nemocí má jistou inkubační dobu, během které se neprojevují žádné příznaky, ale jedinec může nakazit jiné.

V chovech malých zvířat by mělo být správné dodržování karanténních opatření stejně samozřejmé, jako očkování u psů a koček. Neexistuje lepší zbraň proti infekčním chorobám.

Většina z vás má o tom nějaké povědomí, ale stejně jako o spoustě dalších věcí v lidském životě máte možná dojem, že se vás to netýká a že přece dodržujete kolem svých potkanů patřičnou hygienu. Nestačí. To pravděpodobně zjistíte až ve chvíli, kdy se k vám domů nezvána nastěhuje akutní infekce. My jsme dosud měly až trestuhodné štěstí - ač jsme přišly do Obludária bez karantény a už před rok se účastníme potkanářských srazů. Trest ovšem přišel - chytily jsme kožní svrab, ale ten byl naštěstí zaléčen už v počátku, protože ho u svých potkanů objevila jiná chovatelka a neprodleně informovala ostatní účastníky srazu. Ne každého to napadne a ne každý na to přijde včas.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode