Jak nenakazit své potkany

Nákazu můžete přinést svým potkanům sami na sobě (na oblečení, kůži, vlasech nebo sliznicích), a to i od kamarádů jejichž potkani jsou napohled zdraví. Zda jsou zdraví doopravdy, si nikdy nemůžete být jistí, obzvlášť pokud kamarádi jezdí na burzy a výstavy nebo mají nového potkana.

Proto je moudré se v případě kontaktu s jakýmkoliv cizím potkanem (což zahrnuje také výstavy, chovatelské burzy a setkání chovatelů) hned po příchodu domů umýt (nejlíp osprchovat včetně mysí vlasů) a převléct a oblečení, které jste měli na sobě, hodit do špinavého prádla nebo rovnou do pračky. Druhá možnost je strávit před příchodem domů pár hodin někde, kde nepřijdete do kontaktu s jinými zvířaty. Viry totiž mimo hostitelský organismus můžou přežít až tři hodiny, a to se týká i nebezpečných virů SDA a Sendai. Ty se sice možná ve vaší oblastí momentálně nevyskytují, ale to se zpravidla dozvíte až ve chvíli, kdy už je pozdě.

Totéž platí pro návštěvy lidí, kteří mají doma potkany. Před návštěvou u vás by se měli umýt.

Nákazu si můžete odnést i ze zverimexu, který prodává potkany. O jejich původu nic nevíte, ale často mívají parazity a respirační choroby, protože pocházejí z užitkových chovů, kde si často s hygienou a zdravím zvířat hlavu nelámou. Proto se raději nedotýkejte jich ani jejich terária. Podobně se mějte na pozoru před zvířaty v útulcích - ne každý útulek dodržuje karanténní opatření, proto se ani místních potkanů raději nedotýkejte.

Čemu zabránit nemůžete, je chycení svrabu ze špatně uskladněné podestýlky (hlavně hobliny a kukuřičná vřetena).

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode