Jak vypadá potkaní říje

Někteří nezkušení lidé se vylekají, když jejich potkaní holka poskakuje po kleci, pokud na ni sáhnou, s písknutím uskočí a vrtí oušky. A navrch ji jiná holka pronásleduje a občas na ni hupsne a chová se jako samec. Tohle není v pořádku!

Ne, není nemocná, té druhé nemusíte překontrolovávat, zda jsou dámské náležitosti opravdu dámské, a nezahořela mezi nimi lesbická láska. Jednoduše té první to dělá dobře, protože je rozhicovaná a zachtělo se jí sexu a miminek. Tu druhou to baví a navíc si tím dokazuje, že (přinejmenším pro tu jednu noc) je dominantní. Pokud to tu druhou obzvlášť baví a je šikovná, obšťastňuje takhle všechny ostatní holky v kleci a nezasvěcený člověk by si myslel, že je to kluk.

Jiní lidé zase netuší, jak se ta říje vlastně pozná, protože jejich samice se nikdy nijak neobvykle nechovala. Často se pak nestačí divit, když se rozhodnou udělat jí radost a nastěhují jí dočasně do příbytku chlapa.

Říje se tedy projevuje napruženým poskakováním. Když samici pohladíte po zádech, na chviličku ztuhne, přitiskne uši k hlavě a prohne se jako luk (takže zvedne hlavu a vystrčí pr-el). Někd

y přitom vibruje ouškama nebo i celým tělem.

 

Názorná fotografie

 

Jak často říjíme?

Jednou za 4-5 dní a nejčastěji v noci. Tedy začneme večer nebo v podvečer a končíme někdy až ten další večer - podle toho, kolik nám je. Ty mladší to zvládnou i 24 hodin v kuse, dámám v nejlepších letech (kolem roku) bohatě stačí těch 12.

Kdy jsme plodné?

Od 6 týdnů, výjimečně i od 5ti. Mezi 6 a 10 týdny nás můžete srovnat s 8-12letou lidskou holčičkou. Teoreticky můžeme mít děti. Ale která z vás byla v 12 letech natolik psychicky i fyzicky zralá, aby dokázala porodit a vychovat dítě?

Lidské ženy jsou přibližně v 16 letech zralé pro to mít děti, ty potkaní ve čtyřech měsících. Vy se nacházíte v potravním řetězci podstatně výše než my, takže pro zachování rodu nemáte zapotřebí zakládat rodinu tak brzy. My jsme v tomhle napřed a naši divocí příbuzní v tomhle věku už běžně mají potomky.

V šesti měsících dospíváme a ukončuje se nás fyzický vývoj. Přepočteno na lidské roky je nám krásných 20. U vás není neobvyklé mít dítě třeba až ve třiceti, ale jak už jsem uvedla výš, vy si už pár desítek tisíc let hlavu se zachováním rodu lámat nemusíte, zatímco u nás je krajně neobvyklé, když jsme v šesti měsících stále ještě panny. Nejsme tedy uzpůsobené k tomu, abychom měly děti až v roce nebo ještě později. Prvorodičky starší osmi měsíců už patří do kategorie rizikových těhotenství.

Cca v 18 měsících přichází přechod (přepočítáno na lidské roky je nám 45 let) a po něm většina z nás přestává mít říje a být plodná. Zdůrazňuji slovo "většina" - neznamená to "až na pár výjimek všechny" a už vůbec ne "všechny". Některé máme čas od času říje až do konce života. Můžeme otěhotnět i jako tříleté, což je pro nás ale nebezpečné a stresující.

 

Kdy nastává první říje po porodu?

Významná otázka pro chovatele, kteří chovali pár potkanů v domnění, že mají dvě samice, a zjistili to až po nečekaném nálezu hnízda plného pískajících miminek. Nestihli ale rodiče mezitím zadělat na další potomstvo?

Odpověď: Mohli to stihnout. Ale v každém případě je okamžitě oddělte a už je nedávejte k sobě.

Samice má první poporodní říji první večer, před kterým uplynulo od porodu 10-24 hodin. Vajíčka se ale vlivem kojení hned neusadí v děložní sliznici, což znamená, že těhotenství netrvá 21-22 dní, ale 31-33. V praxi to vypadá, jako kdyby byla samice nakryta 10 dní po porodu, ve skutečnosti se tak stalo první den po porodu, ale těhotenství trvalo abnormálně dlouho.

 

 


Zdroje: Rat Behavior and Biology ~ Curiosity Rats

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode