Chování k lidem

Kousání

Kousne-li vás potkan do krve, jde buď o sebeobranu, nebo agresi. Potkan, který je ve stresu (u veterináře, cítí z vás cizí potkany apod.), obvykle kousne a uteče. Agresivní potkan se opravdu zakousne a předtím může syčet nebo se ježit.

V drtivé většině se problémy a agresí a kousáním objevují u mladých samců. Dominantní samci v pubertě si mohou začít dovolovat - pak je třeba jim ukázat, kdo je tady pánem. V některých případech nepomůže ani výchova - samec je totiž agresivní z přemíry testosteronu a pomůže jen kastrace.

 

"Ojíždění" rukou

Jde o mírnější projev dominance - potkan obskakuje vaši ruku. Je třeba nenechat si to líbit a dát mu najevo, že máte navrch vy, ne on.

 

Olizování

Olizuje-li vám potkan ústa, obličej a ruce, může to být proto, že z nich cítí potravu. Někdy se může snažit odnést si váš prst s sebou do klece.

Lidský pot obsahuje sůl, a pokud vám potkan olizuje ruce podezřele často, může to být také protože trpí nedostatkem soli.

Potkan vás může začít čistit, když ho hladíte. Je to projev společenského chování, potkani se často čistí navzájem.

 

Uskakování, vibrování ouškama, prohýbání

Některé samice v říji reagují na vaši ruku (a také na jiné samice) jako na samečka - tedy uskakují, nastavují se a při pohladení se prohnou.

 

Značkování

Potkani značkují jiné potkany, své okolí a taky majitele. Vlastní pach jim pak signalizuje "tady jsem doma a v bezpečí". Neodnaučíte je to - je to jejich přirozený projev.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode