Chování ve skupině

Čištění

Potkani se často navzájem čistí. Jde o vzájemnou službu, která je potkanům příjemná. Jeden potkan se nastavuje a druhý mu jazykem a zuby čistí srst. Poté si vymění role.

Čištění druhého potkana lze pozorovat i při vyjasňování hierarchie. Dominantní potkan převrátí druhého na záda a začne ho - často hrubě - čistit.

 

Fackování (boxování)

Potkani stojí na zadních proti sobě a přetlačují se předními packami, na závěr se mohou navzájem převracet na záda. Vyjasňují si tak hierarchii.

 

Homosexuální projevy

Potkani se vzájemně nakrývají, ačkoliv jsou stejného pohlaví? U samců jde o projev dominance. U samic jde někdy o dominanci, někdy o "přátelskou výpomoc" kamarádce v říji.

 

Honičky

Mezi potkany žijícími společně obvykle předcházejí rvačkám (viz níže).

Pronásledování cizího potkana je projevem teritoriálního chování. Potkani vetřelce jednoduše vyženou ze svého teritoria, přitom ho štípou do zadní části těla a vytrhávají mu srst.

 

Kopání a přetlačování

Potkani se k sobě přiblíží bokem, přetlačují se a u toho se kopou zadníma nohama. Jde o vyjasňování pozic, při kterém se potkani nechtějí rovnou pustit do rvačky.

 

Loužičky

mají hned více významů.

Zanechání loužičky je obvykle něco jako potkaní sexuální seznamka - samice den před říjí značkují výrazněji, aby daly vědět kolemjdoucím samečkům, že hledají partnera. Z loužiček zanechaných samci pak poznají, zda jde o silného alfu či slabšího betu, a jak starý potkan loužičku zanechal - množství např. pohlavních hormonů v moči se totiž liší podle věku.

Potkan podle vlastní loužičky pozná, že je "ve svém" a cítí se tak bezpečněji. Z tohoto důvodu značkuje nábytek a vás.

Loužička vypuštěná mláďaty má zase "dětskou vůni" Tento pach je společně s dětským vzhledem (který odpovídá tzv. miminkovskému principu, který je společný všem savcům a savci podle něj poznají i mládě jiného živočišného druhu) je pravděpodobně chrání před útoky dospělých jedinců. Je to pravděpodobný, ale ne potvrzený důvod, proč miminka značkují. Bylo totiž vypozorováno, že na potkany označkované mláďaty méně útočí jiní potkani.

Dospělí potkani také značkují mláďatům bezpečné jídlo, které mohou bez obav sníst.

 

Močení na sebe

Potkani se značkují mezi sebou - a to bez ohledu na pozici ve skupině, pohlaví a věk. Vzájemné pomočování má různý význam - např. samice močí na samce, o kterého má zájem jako o partnera.

Existuje názor, že močení je projevem dominance - není tomu tak, i podřízení samci značkují nadřízené. Množství značkování přesto ovlivňuje testosteron, takže např. kastrovaní samci značkují méně než nekastrovaní.

 

Obracení na záda

Otočením jednoho potkana na záda obvykle končí rvačka. Potkan, který prohraje, se dostane na lopatky a tímto je podřízen vítězi. Vítěz ho přitlačí k zemi a poté, co prohrávající vypískne, jej pustí.

 

Očichávání a olizování genitálií

Potkani si očichávají genitálie, když chtějí zjistit, zda se znají a zda patří k sobě. Potkani se poznají podle pachu moči (viz Loužičky) a samci navíc mají v okolí genitálií pachové žlázy.

 

Okusování a vyholování srsti

Jde o "čištění násilím", které je jedním z projevů dominance mezi potkany.

 

Rvačky

Pokud se vaši potkani pronásledují v kleci a honičku pak ukončí neškodnou pranicí, skákáním si po zádech, fackováním, boxováním, přetlačováním a podobně, jde o hru.

Dospívající potkani ve věku kolem pěti měsíců už začínají pranice brát vážně a vyjasňují si takto pozice ve skupině. Toho chování je markantnější u samců. Samice mezi sebou také mají hierarchii, ale není u nich tak významná jako u samců - zatímco samci bojují o vysokou pozici, aby mohli nakrývat samice, samice se účastní reprodukce bez ohledu na pozici ve skupině.

 

Štípání

Potkani štípou jiné potkany do zadní části těla, když je chtějí vyhnat ze svého teritoria.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode